Make Music
Madison

2022 Listings: Tuesday, June 21st

74 locations
Page 1 of 2
9th Hole Ride-In Theater
826 Cabot Lane Midvale Heights
5:30 PM - 6:15 PM
Michael Darling
6:30 PM - 7:30 PM
Kaleb Woods
8:00 PM - 9:00 PM
Benjamin Scully
A Room of One's Own
2717 Atwood Ave Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
12:30 PM - 1:00 PM
Host of Sparrows
3:00 PM - 3:45 PM
Candace Griffin
4:00 PM - 4:50 PM
Bear In the Forest
5:00 PM - 5:30 PM
Sigra
5:30 PM - 6:00 PM
Tavern Tuesday
Anderson Family Driveway
5614 Taychopera Road Spring Harbor
7:00 PM - 9:00 PM
Michael R. Anderson
7:00 PM - 9:00 PM
Michael R. Anderson
Barb and Jim’s Driveway/garage
928 West Shore Drive Bay Creek
5:00 PM - 6:00 PM
Sundance Band Trio
Bayview
601 Bay View Greenbush
4:00 PM - 6:00 PM
Saaz - UW Madison
Bernie's Beach
901 Gilson St. Monona Bay
12:25 PM - 9:00 PM
JJdDJ
12:25 PM - 9:00 PM
JJdDJ
Best Western Premier Park Hotel/The Post Restaurant & Bar
22 South Carroll Street Capitol
10:00 AM - 11:00 AM
Christian Rickman
10:00 AM - 11:00 AM
Christian Rickman
1:15 PM - 2:00 PM
Sunspot Acoustic Duo
1:15 PM - 2:00 PM
Sunspot Acoustic Duo
2:00 PM - 4:00 PM
Vince Sweeney
2:00 PM - 4:00 PM
Vince Sweeney
5:00 PM - 8:00 PM
“Space Factory Logistics “
6:00 PM - 8:00 PM
Ron’s Supper Club
Beth Israel Center
1406 Mound St Vilas
2:00 PM - 4:00 PM
Noise Complaint
6:00 PM - 7:00 PM
Michi
Bierock
2911 N. Sherman Ave. Sherman
6:00 PM - 7:00 PM
Still Jaded After All These Years
Bob and Nancy's Balcony
406 Clemons Avenue Marquette
5:00 PM - 6:00 PM
The Little Earthquakes
Bonnie's Driveway
1430 Drake St. Vilas
9:00 AM - 9:45 AM
Bonnie Gruber, tenor viol
9:00 AM - 9:45 AM
Bonnie Gruber, tenor viol
10:00 AM - 10:55 AM
Kate Carrigan Blackwell
10:00 AM - 10:55 AM
Kate Carrigan Blackwell
11:00 AM - 11:30 AM
Daniel Plane
11:00 AM - 11:30 AM
Daniel Plane
1:00 PM - 2:00 PM
Starr Grass Band
3:30 PM - 3:45 PM
Lively Ivory
3:30 PM - 3:45 PM
Lively Ivory
4:00 PM - 5:00 PM
Dark of the Moon Contra Band
4:00 PM - 5:00 PM
Dark of the Moon Contra Band
Brothers three bar & grill
614 N.Fair Oaks Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
2:00 PM - 3:30 PM
Fixed Income
3:30 PM - 5:00 PM
Electric Juice Box
5:00 PM - 7:00 PM
Dead Sea Squirrels
Casa de Antler
4222 Yuma Dr Nakoma
12:00 PM - 12:45 PM
Mackenzie Moore
12:00 PM - 12:45 PM
Mackenzie Moore
Chocolate Shoppe Ice Cream Company
2322 Atwood Avenue Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
1:00 PM - 2:00 PM
MAUI Performance Group
Chris's front yard on Yahara Place
1824 Yahara Place Marquette
 
8:15 PM - 9:00 PM
Hoot 'n Annie String Band
Common Grace Church
3565 Tulane Ave Eastmorland
3:00 PM - 4:00 PM
Acoustic Collective
Demetral Park
601 N Sixth Street Emerson East
12:45 PM - 1:00 PM
Poetic Veteran
Doc & Susie’s Backyard
1102 Mohican Pass Summit Woods
11:45 AM - 1:00 PM
Tit For Tat
1:00 PM - 2:00 PM
Vested Interest (Rex Loker, Holly Van Gilder & Tom Sinclair)
3:00 PM - 3:45 PM
MT and The Don't Bees
4:00 PM - 5:00 PM
Max Neal
6:00 PM - 7:00 PM
Benjamin Scully
7:00 PM - 8:00 PM
6.4.Sunday
8:00 PM - 9:00 PM
Beth Kille
E Wash Bridge / Yahara River Bike Path
1801-1807 E Washington Ave Marquette
7:00 PM - 9:00 PM
You Of All People
7:00 PM - 9:00 PM
You Of All People
Eat drink and be merry
208 Merry Street Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
4:00 PM - 9:00 PM
Open mic (many performers)
First Unitarian Society
900 University Bay Dr. Rocky Bluff
9:00 AM - 10:00 AM
Harwood String Quartet
12:00 PM - 1:00 PM
Elm Duo
Fromagination
12 South Carroll Street Capitol
10:00 AM - 11:00 AM
Marisa and Stefan
11:00 AM - 12:00 PM
Starr Grass Band
1:00 PM - 2:00 PM
Big Daddy Matty
4:00 PM - 5:00 PM
Eli Gray
5:00 PM - 6:00 PM
MELVIS
Frugal Muse Books
6682 Odana Rd, Madison Other
2:00 PM - 3:00 PM
Marisa and Stefan
Garver Feed Mill
3241 Garver Green Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
2:00 PM - 2:45 PM
Def Sonic
3:00 PM - 4:00 PM
Sunspot Acoustic Duo
6:30 PM - 7:30 PM
Dan Netzel and Doug Hinahara
Giant Jones Brewing
931 E Main St. Marquette
5:00 PM - 6:00 PM
Angela Puerta
Goodman Community Center Ironworks Building
149 Waubesa St Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
11:30 AM - 12:30 PM
MT and The Don't Bees
12:45 PM - 1:30 PM
Tavern Tuesday
3:00 PM - 3:45 PM
The Big Squeezey
4:15 PM - 5:00 PM
Host of Sparrows
5:15 PM - 6:15 PM
Stella-Ames
6:30 PM - 7:30 PM
Bret Hagemeyer and Friends
Hive of Madison
1904 Monroe Street Monroe
11:00 AM - 12:00 PM
Host of Sparrows
1:00 PM - 2:00 PM
Candace Griffin
2:00 PM - 3:00 PM
Tavern Tuesday
3:00 PM - 4:00 PM
Benjamin Scully
4:00 PM - 5:00 PM
Michael Darling
Kelly-Schultz Backyard
1962 East Main Street Marquette
6:30 PM - 8:30 PM
Butterhawk
Lakeview Library - Madison Public Libraries
2845 N. Sherman Ave Sherman
1:15 PM - 2:00 PM
The Sunshine Sisters
2:15 PM - 3:00 PM
Beni Daiko
5:30 PM - 6:15 PM
Back Porch Trio
Linden Cohousing Patio
107 Sutherland Ct Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
11:00 AM - 12:00 PM
Rex Loker
12:05 PM - 1:05 PM
Stella-Ames
2:00 PM - 2:45 PM
Michi
Lisa Link Peace Park
452 State St. State Langdon
4:00 PM - 9:00 PM
Willie Wright
Madison Senior Center Courtyard
330 West Mifflin St Capitol
10:00 AM - 11:00 AM
The Harmonica Hour
11:30 AM - 12:30 PM
M Train Plus
1:00 PM - 2:00 PM
Bear In the Forest
Mary’s Patio Stage
5117 Holiday Drive Midvale Heights
12:15 PM - 12:45 PM
Mrs. C. and Carl
2:00 PM - 2:45 PM
An Old Lady and Her Uke
3:00 PM - 3:45 PM
Guppy Effect
4:00 PM - 4:45 PM
Too Sick Charlie and his One Man Band
5:00 PM - 5:45 PM
Front Porch String Band
6:00 PM - 6:50 PM
MAUI Performance Group
7:00 PM - 8:30 PM
Open Mic
Meadowood Park
5800 Thrush Lane, Madison WI Meadowood
4:00 PM - 6:00 PM
Tent Show Troubadours / HOOT and Hollers
6:00 PM - 7:00 PM
Adam Bowen
7:00 PM - 8:00 PM
Electric Juice Box
Metcalfe's West Towne
7455 Mineral Point Road Hill Farms
9:00 AM - 10:00 AM
Mackenzie Moore
9:00 AM - 10:00 AM
Mackenzie Moore
12:30 PM - 1:30 PM
Guppy Effect
3:00 PM - 4:00 PM
Starr Grass Band
Mother Fool's Coffeehouse
1101 Williamson St. Marquette
1:00 PM - 1:45 PM
Lo-Fi Killers
2:00 PM - 3:00 PM
SoundBillies
4:00 PM - 4:45 PM
Def Sonic
4:45 PM - 5:00 PM
Marcus Porter
Neighborhood House Community Center
29 S Mills St Greenbush
5:00 PM - 6:00 PM
Brass Knuckles
7:00 PM - 8:00 PM
Christian Rickman
Oak Park Place Arbors
618 Jupiter Dr. Other
11:00 AM - 12:00 PM
Middleton Jazz
Oak Park Place-Nakoma
4327 Nakoma Rd Nakoma
10:00 AM - 10:45 AM
carisa
10:00 AM - 10:45 AM
carisa
1:00 PM - 2:00 PM
Christian Rickman
1:00 PM - 2:00 PM
Christian Rickman
Oakwood Village Prairie Ridge
5565 Tancho Drive Oakwood Village
11:00 AM - 12:00 PM
Big Daddy Matty
12:30 PM - 1:30 PM
Gloria Grys & Oakwood Musicians
Ogg Hall Grounds Outside
835 W Dayton St, Madison South Campus
4:35 PM - 6:25 PM
Summer Music Clinic
Olbrich Botanical Gardens
3330 Atwood Ave Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
10:30 AM - 11:15 AM
Michi
2:00 PM - 3:00 PM
MELVIS
3:15 PM - 4:15 PM
Eric De Los Santos
4:30 PM - 5:30 PM
Elm Duo
7:00 PM - 8:00 PM
Something To Do
Old Sugar Distillery
931 East Main St Marquette
1:30 PM - 3:00 PM
Mackenzie Moore
3:00 PM - 4:30 PM
Hoot 'n Annie String Band
4:30 PM - 6:00 PM
Slow Burn
6:30 PM - 7:30 PM
MQBS
8:00 PM - 9:00 PM
Surprise Birthday Party
On the Porch at 513 N Owen Dr
513 N Owen Dr Sunset Village
6:30 PM - 9:00 PM
TBA
Overture Center for the Arts
201 State Street Capitol
11:00 AM - 12:00 PM
Henry Alanna
1:00 PM - 2:00 PM
Max Neal
Parched Eagle Taproom
1444 E. Washington Ave. Tenney-Lapham
3:00 PM - 5:00 PM
The Mad City Jug Band
6:30 PM - 7:45 PM
Cindy Set My Hair on Fire
Pinney Library - Madison Public Library
516 Cottage Grove Rd, Madison, WI Eastmorland
11:15 AM - 12:00 PM
Bear In the Forest
12:30 PM - 2:00 PM
17.2m
2:45 PM - 3:30 PM
Benjamin Rose
3:45 PM - 4:30 PM
The Sunshine Sisters
4:45 PM - 5:45 PM
Kaleb Woods
7:00 PM - 7:45 PM
Madison Flute Club
Plymouth Congregational UCC
2401 Atwood Ave, Madison, WI Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
10:00 AM - 11:00 AM
Michael Darling
11:00 AM - 12:00 PM
Hoot 'n Annie String Band
12:00 PM - 1:00 PM
The Badeau's
1:00 PM - 2:00 PM
Benjamin Rose
2:00 PM - 3:00 PM
Elm Duo
3:00 PM - 4:00 PM
The Sharp Keys
4:00 PM - 5:00 PM
Michi
5:00 PM - 6:00 PM
The Big Squeezey
6:30 PM - 7:30 PM
Angela Puerta
7:30 PM - 9:00 PM
Avian Aura
RISE Wisconsin
2120 Fordem Ave Emerson East
12:15 PM - 1:00 PM
Beni Daiko
12:15 PM - 1:00 PM
Beni Daiko
1:00 PM - 2:30 PM
carisa
1:00 PM - 2:30 PM
carisa
4:00 PM - 4:20 PM
Jay-Day
4:00 PM - 4:20 PM
Jay-Day
4:30 PM - 4:50 PM
Poetic Veteran
4:30 PM - 4:50 PM
Poetic Veteran
5:00 PM - 6:00 PM
Christian Rickman
5:00 PM - 6:00 PM
Christian Rickman
Rotary Plaza Stage
100 N Hamilton Street Capitol
2:00 PM - 2:15 PM
Poetic Veteran
Rotary Plaza Stage at Madison Children's Museum
100 N Hamilton Street Capitol
10:00 AM - 10:30 AM
Music with Junebug and Friends
11:00 AM - 11:30 AM
Beni Daiko
12:00 PM - 1:00 PM
Mr. Harmonica Man: Mass Appeal Event
Sequoya Library
4340 Tokay Blvd Westmorland
9:00 AM - 9:50 AM
Tite2Nite
9:00 AM - 9:50 AM
Tite2Nite
10:00 AM - 10:50 AM
Paul Baker
11:00 AM - 11:45 AM
Third Lake Saxophones
12:00 PM - 12:50 PM
Kaleb Woods
12:00 PM - 12:50 PM
Kaleb Woods
1:00 PM - 1:50 PM
Tit For Tat
2:00 PM - 2:45 PM
Still Jaded After All These Years
2:00 PM - 2:45 PM
Still Jaded After All These Years
3:00 PM - 4:00 PM
MAUI Performance Group
3:00 PM - 4:00 PM
MAUI Performance Group
Shad Wenzlaff Studio
615 N Sherman Ave Sherman
 
3:00 PM - 4:00 PM
Shad R Wenzlaff and Students
Solidarity SingAlong
West Washington & N.Carroll Capitol
12:00 PM - 1:00 PM
Solidarity SingAlong
South Meadow Front Porch
21 South Meadow Lane Sunset Village
4:10 PM - 4:55 PM
Larry Lanham
5:30 PM - 6:30 PM
Kevin Mason
St. John's Lutheran Church
322 E. Washington Ave. Capitol
10:00 AM - 11:00 AM
The Sunshine Sisters
Subvocal stage
4222 Esch Ln Lake View Hill
3:00 PM - 3:30 PM
Lady Esque
3:45 PM - 4:30 PM
Brad Graham
4:45 PM - 5:30 PM
Split The Deferens
4:45 PM - 5:30 PM
Split The Deferens
5:45 PM - 6:30 PM
Brian Daly & Mark Whitcomb
5:45 PM - 6:30 PM
Brian Daly & Mark Whitcomb
6:45 PM - 7:30 PM
Bob Manor
6:45 PM - 7:30 PM
Bob Manor
7:45 PM - 8:30 PM
Subvocal
7:45 PM - 8:30 PM
Subvocal
Table Wine
2045 Atwood Ave, Ste 111 Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
5:00 PM - 5:45 PM
Hoot 'n Annie String Band
6:00 PM - 6:45 PM
Paul Baker
The Corner of Birch and Toepfer
446 Toepfer Avenue Westmorland
4:30 PM - 5:00 PM
The Sweven
5:00 PM - 5:30 PM
Kevin Schneider
5:30 PM - 6:10 PM
Strong Arm Sally
6:10 PM - 6:45 PM
The Riveters
6:45 PM - 7:30 PM
The Eleventh Floor (Glam Rock)
7:30 PM - 8:30 PM
Jeanne Marshall Bindley
The Dead End @ Fremont Ave
1414 Fremont Ave Sheridan Triangle
4:00 PM - 4:45 PM
Lo-Fi Killers
6:00 PM - 6:45 PM
carisa
The Parched Eagle Tap Room Loading Dock
1444 E. Washington Ave. Tenney-Lapham
6:30 PM - 7:30 PM
Cindy Set My Hair on Fire
7:45 PM - 9:00 PM
The Dead Johnnys
Tunes on Togstad
521 Togstad Glenn Midvale Heights
12:45 PM - 1:30 PM
Tite2Nite
1:45 PM - 3:00 PM
D Nelson Band
3:15 PM - 4:00 PM
The Badeau's
4:15 PM - 5:30 PM
Slipjig
5:30 PM - 6:00 PM
John D Rolling
7:00 PM - 7:30 PM
John D Rolling
Unity of Madison
601 Tompkins Drive Other
 
4:00 PM - 4:45 PM
Beni Daiko
7:15 PM - 8:00 PM
Glenwood Moravian Trombone Choir
Upham Street Garden Stage
2433 Upham St. Emerson East
 
4:00 PM - 5:00 PM
Dan Netzel and Doug Hinahara
5:00 PM - 6:00 PM
Vested Interest (Rex Loker, Holly Van Gilder & Tom Sinclair)
5:00 PM - 6:00 PM
Vested Interest (Rex Loker, Holly Van Gilder & Tom Sinclair)
6:00 PM - 6:20 PM
Jay-Day
6:00 PM - 6:20 PM
Jay-Day
7:00 PM - 8:00 PM
Garden Party
7:00 PM - 8:00 PM
Garden Party
VFW Post 7591
301 Cottage Grove Road Eastmorland
 
10:00 AM - 11:00 AM
Sunspot Acoustic Duo
11:00 AM - 12:00 PM
Still Jaded After All These Years
12:00 PM - 1:00 PM
Vets on Frets
1:00 PM - 2:00 PM
Hoot 'n Annie String Band
2:00 PM - 3:00 PM
Michael Darling
3:00 PM - 4:00 PM
Kaleb Woods
Wellspring UMC
5702 S. Hill Dr Faircrest
11:00 AM - 1:00 PM
Wellspring UMC
2:30 PM - 3:30 PM
Willie Wright
Westmorland Park
4114 Tokay Blvd Westmorland
6:00 PM - 6:45 PM
The Sunshine Sisters
6:00 PM - 6:45 PM
The Sunshine Sisters
7:00 PM - 8:00 PM
Too Sick Charlie and his One Man Band
8:00 PM - 9:00 PM
Angela Puerta
8:00 PM - 9:00 PM
Angela Puerta
Willard Ave
2321 Willard Ave Marquette
6:00 PM - 7:00 PM
Barely Real
Willy Street Park
1002 Williamson Street Marquette
1:00 PM - 2:00 PM
Slipjig
2:55 PM - 4:30 PM
Madison Classical Guitar Society (MCGS)
5:00 PM - 7:40 PM
Sweetheart Tripwire
8:00 PM - 9:00 PM
Forward! Marching Band
Wingra Park
824 Knickerbocker Pl Dudgeon Monroe
6:00 PM - 8:00 PM
DJ Diaphoresis
Wirth Court Park
2801 St. Paul Avenue Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
1:00 PM - 2:00 PM
Dave Bartig
2:00 PM - 4:00 PM
Variety Show: Strong Arm Sally, Clare Norelle, Phoebe on Flute, Bootsy La Vox w/ Erin Johansen
4:00 PM - 4:15 PM
Uber Alice
4:15 PM - 5:00 PM
Linda
5:00 PM - 6:00 PM
Luke McGovern
6:00 PM - 7:00 PM
Acoustic Collective
7:00 PM - 8:00 PM
Shotgun Mary
Working Draft Beer Company
1129 E Wilson St Marquette
3:00 PM - 3:45 PM
Tavern Tuesday
4:00 PM - 5:00 PM
Van Orman and Helwin
6:30 PM - 8:00 PM
The Lilies of the Midwest
Yahara Park Porch
1620 Yahara Place Marquette
4:00 PM - 5:00 PM
Outside the Blues
garage on Olin Ave across from Madison Swimming Pool
225, Van Deusen St Bay Creek
2:30 PM - 4:00 PM
Gold Rust